Állkapocs fájdalom? Nem mindig fogászati probléma!
Az állkapocs fájdalma egy-egy kellemetlen epizóddal kezdődik, később azonban akár a rágást, a beszédet is akadályozhatja. Kevesen gondolnák, hogy nem csak fogászati okai lehetnek az ilyen tüneteknek.
Éjszakai szorítás-csikorgatás
Az állkapocs fájdalom gyakori oka a fogszorítás és a csikorgatás. Ezek hátterében többek az alsó és felső fogak kiegyensúlyozatlan érintkezése állhat, de okozhatja stressz, dohányzás, alkoholfogyasztás, de akár egy nagyobb korona, vagy magasabb fogtömés is.
Kopott, töredezett fogszélek, fognyaki kopások a frontfogaknál – mindezek lehetnek az éjjeli csikorgatás következményei. Éjszaka akár 45 percig is tarthat a csikorgatás, arról nem beszélve, hogy a felnőtt lakosság 20 százaléka a nappali maximális szorító erőt meghaladó terheléssel préseli össze a fogait éjjelente! A lehetséges következményeknek se szeri, se száma: állkapocs fájdalom, halántéktáji fájdalom, tarkó- vagy nyaki feszülés,merevség, hátfájás. Az állkapocsízület és a fül belső szerkezetének összefüggése miatt tapasztalhatunk füldugulást, fülpattogást, de akár migrént is. Már csak ezért is fontos a fogászati segítség, adott esetben a fogszabályozás, amivel a fogakat megemelik és vissza rendezik az ideális helyzetükbe, valamint kialakítják a megfelelő harapás-magasságot.
A rheumatoid arthritis az állkapocsban
A rheumatoid arthritis autoimmun eredetű betegség, amely során a szervezet az ún. synoviális szövetek egészséges sejtjeit támadja meg. Következményként többnyire a kezekben, a csuklókban, a bokákban és a térdekben alakul ki a gyulladás, a fájdalom és a duzzanat. Ritkábban az állkapocsban is jelentkezhet a merevség érzés, a fájdalmas rágás, a duzzanat és a mozgatáskor hallható kattogó hang. Az állkapcsot érintő panaszok nem csak evéskor, iváskor, de beszéd, sőt alvás közben is igen zavaróak lehetnek.
– Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha az állkapocs fájdalom nem múlik el, ha súlyosbodik, ha beszűkül a mozgástartomány, esetleg el is mozdul az állkapocs a helyéről. Amennyiben kiderül, hogy nem fogászati probléma okozza a panaszokat, ajánlatos a rheumatoid arthritis gyanúját is kivizsgálni, különösen, ha olyan általános tünetek is mutatkoznak, mint a fáradtság, a kimerültség érzés, esetleg a gyulladás kapcsán kialakuló láz.
Mi segíthet a fájdalmon?
Ha a fizikai vizsgálat, a laborvizsgálatok, esetleg az röntgen- vagy MRI-felvétel alapján megállapítható, hogy ízületi gyulladás áll a háttérben, van egy jó és egy rossz hírünk: a rossz, hogy a betegség nem gyógyítható meg, a jó hír pedig, hogy manapság hatékonyan kezelhető. Mindenképpen csillapítani kell a gyulladást, amely a fájdalmat is okozza, ez általában bázisterápiát és reumatológiai gondozást igényel. Erős fájdalmak esetén, ha a bázisterápia hatékonyan segíthet a lágyrész biokompatibilis hialuronsav injekció, illetve az orvosi kollagén injekció kúra. Akut fázisban, amikor nagyon erős a fájdalom, ajánlatos kerülni a ragadós, roppanós élelmiszereket, helyettük lágy ételeket, például levest, főzeléket fogyasztani, valamint érdemes beszerezni egy éjszakai harapásemelőt.
www.mdkollagen.hu
Forrás: Dr. Páll Zoltán, traumatológus, sportorvos cikke